V koučinku se zabýváme tím, co se děje v hlavě. Tam vše vzniká. Na počátku bylo slovo. Myšlenka. Bez prvotní myšlenky se nestane nic. Proto chceme-li něco změnit, začněme tam – ve své vlastní hlavě. Jak na to, rozebíráme podrobně s klienty v koučinkovém křesle.
Dnes vám chci však nabídnout i jiný úhel pohledu. Jelikož vše souvisí se vším, váš stav mysli se odráží všude v prostředí kolem vás. Je užitečné začít si toho všímat a příznivě ho ovlivňovat ke svému prospěchu. Prostředím myslím vaše „neživé“ okolí, ne ostatní lidi. Nikdy se nesnažte měnit druhého člověka. To je počínání proti vesmírným zákonům a jako takové bude vždy „po zásluze potrestáno“. Každý má právo se rozhodovat podle sebe a jednat sám za sebe, a to i v případě, kdy jste si jisti, že by to pro dotyčného (nebo pro vás:)  bylo lepší jinak. Můžete nabídnout inspirativní myšlenku, podat pomocnou ruku, ale tím to končí. Rozhodnutí je na onom člověku a na vás je ho pouze respektovat.

Co ve svém okolí můžete změnit?

Platí pravidlo, že nejzásadněji vás ovlivňuje to prostředí, ve kterém trávíte nejvíce času. A v takovém prostředí můžete často číst životy ostatních jako v knize. Chcete číst pěkný příběh? Napište si ho podle svých představ. Upravte si okolí podle svých nejlepších představ a pak pozorujte, co to s vámi uvnitř dělá. Tak, jak to máme uvnitř (v hlavě), tak to máme i navenek (kolem sebe). Je jedno, čím začnete, jestli uvnitř, nebo vně, ve finále dojde ke změně obojího.

Máte-li chaos v hlavě, uvidíte ho i kolem sebe. Máte přesně přehled, kde co doma najdete a jdete najisto? Nebo zběsile přehrabujete všechny šuplíky a skříně a jste překvapeni tím, co kde najdete? Líbí se vám místo, kde žijete? Vypadá podle vašich nejlepších představ?

Uděláte-li si doma pořádek, značně se vám uleví. Zbavte se všeho nepotřebného. Nechte si jen to, co se vám líbí a co používáte. Udělejte si ze svého příbytku krásný prostor, ne skladiště. Dnešní doba se vyznačuje přehlceností a stejně to vypadá i kolem vás. Vyčistěte prostor, aby mohl krásně dýchat. Vše se potřebuje obměňovat a čistit. Je to princip života. I buňky v těle se neustále obměňují. Všimněte si, jak to často vypadá u velmi starých lidí. Mají kolem sebe tuny věcí a vzpomínek, na kterých lpí. Jsou doslova obaleni nánosy svého života. Do domu často už nepouštějí ani čerstvý vzduch. To je přesně to, čeho se chcete vyvarovat, pokud chcete zůstat pružní, čilí a zdraví. Zrevidujte své věci a zjistěte, jestli jich skutečně potřebujete tolik.

I bez znalosti principů harmonického bydlení a toků energií pro sebe uděláte mnoho, když budete udržovat domov pěkný, čistý, vzdušný a prosvětlený.

Krása přitahuje pozornost.

Pozornost přitahuje energii.

S dobrou energií se vám dobře žije. Na udržování čistoty a krásy energii sice vydáte, ale mnohem více jí získáte zpět.

Kde trávíte svůj drahocenný čas?

Zamyslete se nad tím, kam chodíte ve svém volném čase. Líbí se vám prostředí, kde trávíte svůj čas? Chodíte tam, kde vás to nabíjí energií? Nebo kvůli druhým či z povinnosti býváte někde, kde vůbec nechcete být? Zjistěte, co vám dělá moc dobře, a často tam pobývejte. Může to být příroda, kultura, historické stavby.

Jak to máte zařízeno v práci?

Líbí se vám prostředí v práci? Lidé často vůbec neřeší, jak to vypadá v pracovním prostředí. Odkroutí si svoje a odcházejí domů. Uvědomte si, kolik času v práci trávíte. Upravte si alespoň to, co upravit můžete. Udržujte si pořádek. Lépe se vám bude pracovat. Když před sebou uvidíte haldy nevyřízených dokumentů, nebude se vám do nich ani chtít. Budete žít neustále s pocitem, kolik je toho ještě nevyřízeno a kolik je toho třeba udělat. Čemu věnujete pozornost, to roste. Dokumenty utřiďte, schovejte a zpracovávejte postupně jeden po druhém.

Vystavte si na oči předměty, které vám dělají dobře: fotky, sošky, amulety, ocenění a diplomy. Některé květiny a kameny umějí pohlcovat škodlivou energii, využijte jich.

Šaty dělají člověka

Čím blíže jdeme k sobě, tím více svůj život ovlivňujeme. Jaké je vaše bezprostřední prostředí ? Do čeho oblékáte své tělo? Jak se v oblečení cítíte?

Pozorujte své pocity, jsou klíčem ke všemu. Cítíte se přesně tak, jak byste si přáli ,nebo jsou vaše představy jiné? Pořiďte si oblečení, které s vámi přesně ladí.

Chcete být například bohatší? Oblékněte se tak, jak si myslíte, že se bohatí lidé oblékají. Choďte tak často a pozorujte reakce okolí. Užívejte si svých pocitů.

Tak jak se cítíte, tak i žijete. Zkuste to. Pokud nevíte jak na to, ráda vám pomohu.

Bc. Adéla Staňková – autorka tohoto článku

Certifiková koučka Emočních rovnic u Lucie Königové. Zde na mém profilu najdete více informací.

Více informací