Máte pocit, že komunikace s vaším milovaným vázne? Že vás druhý neposlouchá nebo poslouchat ani nechce? Domluvit se tak, abyste byli oba spokojení, je nadlidský úkol? Proč se nám to vůbec děje a jak z toho ven?

Ve vztahu vzniká velké množství různých situací, které každá strana vnímá ze svého pohledu a vykládá si je po svém, podle svého vnitřního nastavení, podle svých zkušeností z minulosti a naučeného chování, které jsme navnímali ve svém okolí, ať už v rodině, u přátel, z televize apod. Zásadní je si uvědomit, že žijete svůj vlastní vztah, jehož tvůrcem jste vy.

Krok č. 1

Nemějte očekávání! Představte si situaci, že řeknete partnerovi, ať pro vás zítra připraví večeři. Partner souhlasí. Cestou z práce se staví v supermarketu a připraví k večeři obložené chleby se šunkou. Co se vám v tu chvíli honí hlavou? Chleba se šunkou je jako romantická večeře? To si s tím nedal moc práce. Jednou jsem chtěla, aby uvařil, a on koupí chleba. Pěkně to teda odbyl. Hlavně, aby se nepředřel. Podobných myšlenek můžeme mít spoustu. Jak asi potom taková společná večeře dopadne? Problém je v očekávání, která máme v hlavě, ale nevyslovíme je nahlas. Pokud nám na něčem záleží, je důležité to druhému sdělit a neočekávat, že nám čte myšlenky. Jak by tedy mohla taková prosba o přípravu večeře vypadat? „Mohl bys prosím zítra uvařit něco lehkého k večeři? Dobrou večeří bychom zahájili náš romantický večer, otevřeme si víno a budeme se věnovat jeden druhému. Chceš ode mě nějaký nápad, nebo to chceš vymyslet sám a překvapit mě?“

Takových situací je v našich životech spousta, od společných výletů, přes plánování programu pro děti, až po výkon domácích prací. Zamyslete se nad tím, jak konkrétně komunikujete u vás doma.

Krok č. 2

Respektujte druhé! Pokud nemáte jasnou a konkrétní představu, nechte partnera udělat to po svém. Dejte mu důvěru a respektujte to, jak situaci vyřešil. Jak se říká: „Po bitvě je každý generál“. A ve vztahu to platí dvojnásob. Představte si, že partner vynaloží úsilí a energii, například aby přivrtal poličku. Má radost, že to zvládl. Jenže pak přijdete vy a on se místo pochvaly dozví, že polička je příliš vysoko. Teď už víte, kde vznikla chyba. Ano, je to buď v nekonkrétní komunikaci, nebo v nerespektování druhého. Zkuste si vzpomenout na nepříjemné situace, které jste ve vztahu zažili a podívejte se na ně teď znovu, z tohoto nového úhlu pohledu.

Stejně to samozřejmě platí i obráceně. Potřebuje-li partner něco od své ženy, je důležité, aby jí to otevřeně a co nejkonkrétněji sdělil. Jen tak najdete vzájemné pochopení, toleranci a plné souznění jeden s druhým. A na závěr mám pro vás takovou pomůcku. Když se dostanete do nepříjemné situace, začněte na ni koukat i očima druhého a zkuste se vžít do jeho pocitů. Budete se divit, co všechno uvidíte. Zároveň se vám tím otevírá i cesta k jejímu vyřešení.

Tyto dva kroky vidím jako zásadní v budování zdravého a silného vztahu a jejich praktikování vám v partnerství hodně pomůže. Pokud však máte pocit, že to nestačí, a chcete se věnovat podrobněji vašim konkrétním situacím, abyste byli ve svém vztahu šťastní, kontaktujte mě. Ráda vám pomohu. Pamatujte, že láska je tu pro každého.

 

Ing. Aneta Uhrová- autorka tohoto článku
Certifikovaná koučka u Lucie Königové. 

„Každý z nás je úžasný a jedinečný.“

Více informací o autorce zde.