MENU

Proč se cítím provinile, když dělám něco sama pro sebe?

Publikováno uživatelem: Zdeňka Rumlová
Proč se cítím provinile, když dělám něco sama pro sebe?

„Ty už zase někam jdeš!“ Taky míváte na talíři den co den tuto průpovídku? S dětmi tříská puberta a bez vaší péče se tu hodinku dvě obejdou. Naopak možná i uvítají volný „revír“. A muž si neopomene rýpnout: „Děti, maminka už zase někam jde, pěkně na nás kašle.“ Sám odmítá opustit gauč a místo partnerské zahrádky pěstuje „zahrádku pivní“.

Manžel klientky Anny byl typický příklad tohoto muže. Každý její odchod okomentoval. Dětem nutil názor, že jsou Anně na obtíž. Každičká její jóga, kadeřnice, divadlo nebo káva s kamarádkou byla zakončena tichou domácností. Ani klika od dveří s ní nemluvila a dcery (13, 17) ji probodávaly pohledem „Mami, proč nás nemáš ráda?“

POCIT VINY

Annin muž věděl, co dělá. Vyvolat u druhého pocit viny je snadná cesta, jak s ním manipulovat. Jedná se o donucovací prostředek, kterým jsme vmanipulovány tam, kam chce ten druhý. Velkou roli zde hraje nízké sebevědomí. Trpíte pocity viny – je jisté, že si moc nevěříte.

JAK VZNIKÁ POCIT VINY

Semínka pocitu viny jsou do nás zasévaná více méně od zplození. Už v bříšku cítíme třeba to, že náš příchod není vítán. Hádky rodičů ohledně vaší výchovy. Věty typu „Jsi škaredá holčička, když děláš tohle (vztekáš se, bereš dětem hračky, jsi lakomá).“ Co jste pak dělala? Snažila jste se mamince zavděčit!

SEBEVĚDOMÍ X PŘESTŘÍKANÉ SEBEVĚDOMÍ

Málo žen si přizná, že jsou s uvědomováním si sama sebe na štíru. Raději si nasadí růžové brýle a tu svoji „hromádku nevěření“ si přestříkají Channelem. Jenže muž je zrcadlo vašich nedostatků a skrytých pocitů. Ruku na srdce, milé dámy, jak jste na tom vy? Přiznat si, že to s láskou k sobě není to pravé ořechové, není ostuda. To je velký krok.

Z KOUČINKOVÉHO KŘESLA – ANNA

Díky koučinku prošla Anna velkým pokrokem. S mou pomocí přišla na to, že její sebevědomí není tak závratné, jak si myslela. Velkou hnací silou něco s tím udělat byly její dcery. Starší z nich ve vztahu kopírovala už rodinný model. Nechtěla pro ně takový život, jaký měla, kde jí bylo vyčítáno i pár minut zdržení cestou z práce. Promluvila si s nimi a vysvětlila, že ona i jako „rajzující matka“ je miluje. Také jak je důležité udělat si čas pro sebe. Pilně pracovala na zvýšení své sebelásky. Nyní žije spokojený, opravdu spokojený život. A nikdo už jí neříká „kam jdeš“. Teď už od blízkých slýchá, že jsou rádi, že je šťastná. Protože platí šťastná žena = šťastná celá rodina.

Pokud i vás pronásleduje fantom viny, můžete se jej láskyplně a navždy zbavit. Já i mé kolegyně jsme tu pro vás a rády vám pomůžeme. Kompletní tým koučů Lucie Königové najdete zde: www.lucie-konigova.cz/koucove.

Zdeňka Rumlová – autorka tohoto článku

Certifikovaná koučka u Lucie Königové. Zde na mém profilu najdete více informací.

Více informací

ZOBRAZIT VÍCE