MENU

Jak děti nepřipravit o pocit vlastní hodnoty a důležitosti?

Publikováno uživatelem: Bc. Eliška Bachurová
Jak děti nepřipravit o pocit vlastní hodnoty a důležitosti?

Všechny děti přicházejí na tento svět hodnotné a důležité. Tato malá, krásná stvoření věří sama v sebe, s nadšením objevují nové, tvoří a do všeho se pouštějí s tím, že to dokážou.

… Jak ale děti rostou, jako by se některým sebehodnota postupně vytrácela…

V koučinkovém křesle se pak setkávám s úžasnými dospělými, kteří sami o sobě pochybují, nevěří si a častokrát mají pocit, že nic nedělají dost dobře. Potýkají se také se strachem pouštět se do nového, protože najednou očekávají, že to nedokážou.

Měla jsem možnost dlouhodobě sledovat děti předškolního věku a pravdou je, že už v tomto věku u nich lze vysledovat odlišné vnímání vlastní důležitosti a hodnoty.

Vezměme si příklad šestiletého chlapce, Štěpána. Při vybarvování obrázku Štěpán mezi dospělými prohlásí: „My jsme se doma rozhodli mít miminko až za rok.“ Překvapení dospěláci se ho doptávají: „Jak jste se rozhodli? Snad mamka s taťkou se rozhodli, ne?“ Na to Štěpán odpovídá: „Ne, my doma rozhodujeme společně.“

Ze srdce bych vám přála vidět spokojenost Štěpána, kterému jeho rodiče dopřávají pocit důležitosti. Přirozeně přistupují k němu i k jeho názorům jako k hodnotným.

Štěpánovým uším jsou věty typu: „Jsi ještě malý, tomu nerozumíš.“ nebo „O tom rozhodují jen dospělí.“ docela cizí.

Naopak děti, které tyto věty doma pravidelně slýchávají, poznáte naprosto přesně. Jsou to děti, které poslouchají autority na slovo. Děti, které nepřicházejí s vlastními návrhy, protože se naučily, že autority a dospělí to vždy vymyslí a rozhodnou lépe za něj.

Z těchto dětí vyrostou poslušní dospělí, kteří nadále poslouchají autoritativního šéfa, paní na úřadě nebo svoji manželku. Každé své rozhodnutí si pro jistotu nechají někým potvrdit, protože nevěří, že by se o něčem rozhodli sami za sebe správně.

Někteří z vás mi jistě budou nyní oponovat tím, že přece nemůžete nechat rozhodovat vašeho malého potomka o tom, kdy zplodíte další dítě.

A tak hned podotýkám, že to po vás ani nikdo nechce. Samozřejmě že důležitá rozhodnutí nakonec uděláte vy. Nicméně když dopřejete svému dítěti pocit důležitosti, pocit, že se na rozhodování spolupodílí, že s ním počítáte, že vás jeho názor upřímně zajímá, neskutečně své dítě v jeho sebepojetí podpoříte.

Dáte mu tím ten nejcennější dar. Dar vnímat, že v každém věku jsem HODNOTNÝ a DŮLEŽITÝ.

________________________

Další zásadní principy, jak přistupovat k dětem, aby z nich vyrostli šťastné a láskyplné bytosti, se dozvíte na semináři: GRAMOTNÝ RODIČ – Jak zaručeně uspět jako rodič. Více ZDE >>

Bc. Eliška Bachurová – autorka tohoto článku

Certifiková koučka Emočních rovnic u Lucie Königové. Zde na mém profilu najdete více informací.

Více informací

ZOBRAZIT VÍCE